V roce 2015 lze očekávat úpravu očkovacího kalendáře a s tím spojenou novelizaci vyhlášky č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem. Největší změnou v národní očkování bude:
 

1.    Posunutí aplikace druhé dávky vakcíny proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (MMR vakcíny) do pozdějšího věku
Na základě výsledků národních serologických přehledů a současné epidemiologické situace se očekává posunutí aplikace druhé dávky MMR vakcíny do 7 let věku, přesněji od dokončeného sedmého roku věku dítěte do dokončeného osmého roku věku dítěte.
 
2.    Upřesnění nejpozdějšího termínu aplikace první dávky MMR vakcíny
V základním očkování MMR vakcínou se očekává upřesnění nejpozdějšího termínu aplikace prví dávky do období nejpozději do osmnáctého měsíce věku dítěte.

3.    Zavedení pravidelného očkování proti chřipce, meningokokovým, pneumokokovým a hemofilovým onemocněním u vybraných rizikových skupin dětí a dospělých
Očekává se zavedení očkování proti vybraných onemocněním u vysoce rizikových osob, které doposud neměly možnost úhrady těchto očkování přes to, že očkování je nejenom pro ně doporučováno, ale také je pro ně vitálně důležité. Jedná se zejména o pacienty s hyposplenismem či asplenií, pacienty s transplantací kmenových hemopoetických buněk, pacienty se závažným imunodeficitem, poruchou komplementu nebo osoby, které prodělaly invazivní meningokokové či pneumokokové onemocnění.

4.    Zrušení zdravotních indikací dětí pro pneumokokovou vakcinaci
Vzhledem k hrazenému očkování proti pneumokokovým onemocněním všech nově narozených dětí nejsou tyto zdravotní indikace již nutné.

5.    Rozšíření očkování proti virové hepatitidě B (VHB) u rodinných příslušníků pacientů s chronickým onemocněním VHB
Osoby v úzkém a pravidelném kontaktu (rodinní příslušníci, sexuální partneři) s pacientem nemocným chronickou hepatitidou typu B jsou ve vysokém riziku nákazy, proto očekávané zavedení preventivního hrazeného očkování by mělo být důležitým přínosem v prevenci přenosu tohoto onemocnění.
 
6.     Rozšíření očkování proti VHB u studentů oboru zdravotnický záchranář
Očekává se zavedení možnosti hrazeného očkování proti VHB také pro studenty škol s odborným zaměřením zdravotnický záchranář. Tato skupina studentů je z profesního hlediska v riziku možné nákazy.
 
Praktickou realizaci těchto očekávaných změn v očkovacím kalendáři, pokud budou schváleny, lze předpokládat nejdříve od 1.1. 2016. 

Zařazeno - Vystavil Roman Chlíbek v 15:08  

9 komentářů:

 1. stanislava safarikova Says:

  Pane doktore! Doufam, ze zmeny schvaleny nebudou! Vite, ze pri aplikaci vakciny MMR po druhem roce zivota se rapidne snizuji nezadouci ucinky? Z jakeho duvodu chcete tuto tak moc spornou vakcinu pichat tak malym detem v 18m?? Chcete vice pacientu pro neurology a psychology a podobne?? Nelede na to, ze jde o bezne detske nemoci, proti kterym by ockovani rozhodne nemelo byt povinne!! Stat by se mel ubirat k umozneni dobrovolneho ockovani, ne tlacit na stale nizsi vek ockovancu!
  A ockovani proti pneumokokum ma byt taktez povinne? Proc? Kazdy lekar, ktery deti zasazene pneumokokem osetruje, tvrdi, ze ockovani je spis na skodu, proc? Vy s vakcinami obchodujete! Ale ten obchod ublizuje nasim detem!

 2. GW Says:

  Co je a bude hlavním odůvodněním, na základě kterého určíte, kdy dávat MMR?
  Evropa rozdělena na 4 části, čím víc na zapád tím dřív http://www.vakcinace.eu/data/files/hradecke_2014/prymula3.pdf Slide 9 - čím to je?

 3. Roman Chlíbek Says:

  S vakcínami rozhodně neobchoduji a s názorem paní Šafaříkové nemohu souhlasit. Pokud nebudeme děti očkovat MMR vakcínou dočkáme se návratu spalniček a příušnic. V minulosti děti, které onemocněly, měly daleko více neurologických komplikací v rámci nemoci, než po očkování, kdy výskyt neurologických komplikací je skutečně vzácný. Jinak očkování proti pneumokokům není ani nebude povinné. A naopak, lékař, který ošetřuje děti nemocné pneumokokem Vám potvrdí, že nemoc může být velice závažný a může dojít i k úmrtí. Takže dětem spíše ubližuje ten, kdo očkování odmítá a popírá (často z demagogické neznalosti) jeho účinnost.

 4. Sarka Klauzova Says:

  Pro me to,ale nemeni nic...nadale odmitam ockovat 1 davku MMR pred 2 rokem. Ja jako rodic jsem za sve deti zodpovedna tudiz je rozhodnuti ockovaci doby na me. Kvuli statu odmitam mit postizene dite,ockovani neverim a nikdy nebudu...Tim,ze jste posunuly hranici nic nemeni.

 5. Ivana Austová Says:

  Ani já nebudu očkovat svou mladší dcerku MMR před 2 rokem, jedno postižené dítě mi bohatě stačí!

 6. Radka Sulimová Says:

  Stačila nám 1 vakcína MMR.. MUDR odmítla nějakou reakci.. 3/4 roku po dávce MMR se malý dal tak nějak do normálu. Lékařka by měla jít dělat ke kravám, ne k dětem. MMMR již nedáme. Ten 3/4 rok jsem měla co dělat, aby malý byl ok. A lékař nám určitě nepomohl. Nevěřím ani lékařům ani vakcínám. Co si nezajistíme my pro děti, nemáme.

 7. Denisa Š Says:

  Dobrý den,
  má dcera byla očkována vakcínou Priorix (1. dávka) 13.7. 2015. Nyní měla jít na přeočkování v lednu, ale díky novému očkovacímu kalendáři až v 7 letech. Je nyní proti těmto onemocněním chráněna.. ?? jak je možné, že může zůstat roz-očkována, když měla být touto vakcínou přeočkována po 6.-10. ti měsících (Povinné očkování). Neměly by být tyto děti doočkovány? Z jakého důvodu takto rozhodujete? Děkuji a s pozdravem DŠ

 8. Unknown Says:

  Dobry den, ano, odpoved na dotaz pani Š by me take zajímal. Prosím o odpoved.dekuji

 9. Andrea R. Says:

  Dobrý den, jsem v podobné situaci jako paní Denisa Š, děti mám naočkované 1.dávkou Priorix v listopadu 2016. Nikde nemohu dohledat, co je platné, zda stále platí, že 2.dávka je podávána 6-10 měsíců po první dávce a nebo až v 7 letech věku. Jaká je doba účinnosti tohoto očkování, jak dlouho je očkovaná osoba chráněná proti těmto nemocem?
  Zároveň bych se chtěla zeptat na očkování proti žloutence typu A. Opět máme naočkovanou první dávku. Dle dostupných informací se druhá dávka má podávat 6 měsíců až 5 let po dávce první. Je to tak, že čím později se podá druhá dávka, tím je očkování funkční kratší dobu? Nebo na tom nezáleží. Děkuji, AR

Okomentovat

 
Copyright 2005-2007. Hello Wiki designed by Fen, Blogger Templates by Blogcrowds.