Nejvyšší správní soud (NSS) ukončil spor mezi ministerstvem zdravotnictví a rodiči, kteří ze strachu z očkování odmítli nechat očkovat své dítě hexavakcínou a dostali pokutu 6 000 korun, později sníženou na 4 000 korun.  Dle rozhodnutí soudu samotné riziko, že po očkování může za jistých okolností, podobně jako u velké části lékařských zákroků, dojít k nežádoucímu poškození zdraví, není dostatečným důvodem k odmítnutí povinného očkování.
Soud neuznal argument rodičů, že očkování může narušit přirozenou imunitu dítěte, která je dle rodičů, příznivců homeopatické léčby, pro dítě nejlepší. Nepomohl ani odkaz na starší nález Ústavního soudu, aby úřady a soudy v individuálních a odůvodněných případech upustily od udělování pokut odpůrcům očkování. Podle rozhodnutí NSS nejsou strach z očkování a obavy z rizik po očkování považovány za výjimečnou a odůvodněnou situaci k prominutí pokuty.
Soud zároveň neuznal souvislost mezi autismem a očkování, vzhledem k tomu, že tato souvislost není dosud vědecky prokázána.  Proto ani strach z autismu po očkování nebyl uznán jako důvod odmítání očkování. Dle mínění soudu je pochopitelné, že lékaři toto domnělé riziko v rámci obecné povinnosti informovat pacienta nezmiňují.

Zařazeno - Štítky: , , , , Vystavil Roman Chlíbek v 13:51  

0 komentářů:

Okomentovat

 
Copyright 2005-2007. Hello Wiki designed by Fen, Blogger Templates by Blogcrowds.