Na konci loňského roku (18.12.2013) byla Evropskou lékovou agenturou schváleno nové znění SPC očkovací látky Cervarix proti lidskému papilomaviru (HPV). Nejdůležitější změnou je možnost očkovat dívky ve věku 9-14 let pouze dvěma dávkami očkovací látky s odstupem 6 měsíců.
 
Co to může znamenat pro tyto dívky? Méně vpichů, méně návštěv u lékaře, méně strachu z injekce, méně možné bolesti po očkování. To vše při stejně vysoké úrovni ochrany před možnou rakovinou děložního čípku.
Co to znamená pro lékaře? Snadnější organizování a realizace očkovacího schématu, nákup a skladování menšího množství vakcíny, poskytnutí většího komfortu dětem a jejich rodičům. Než dojde k novelizaci zákona 48/1997 sb., která řeší úhradu tohoto očkování, ale zároveň uvádí pouze třídávkové schéma, je v zájmu očkovaných dívek a zdravotních pojišťoven v případě vakcíny Cervarix  přejít na dvoudávkové schéma s okamžitou platností. Tak zní dohoda mezi ministerstvem zdravotnictví a zástupci zdravotních pojišťoven. Naplní se tak alespoň ta část zákona, která uvádí, že by se měla užít finančně nejméně náročná varianta. Což  dvoudávkové očkování rozhodně je.

Zařazeno - Štítky: , , Vystavil Roman Chlíbek v 12:23  

0 komentářů:

Okomentovat

 
Copyright 2005-2007. Hello Wiki designed by Fen, Blogger Templates by Blogcrowds.