V letošním roce, v období od března do června 2013, byl hlášen zvýšený výskyt případů onemocnění invazivním meningokokovým onemocněním u homosexuálních mužů v Belgii, v Německu (Berlín) a ve Francii (Paříž). Jedná se o onemocnění vyvolané bakterií Neisseria meningitidis skupiny C, která je podobná té, co vyvolala onemocnění u homosexuálů také v letech 2001 v Torontu, 2003 v Chicagu a 2012-2013 v New Yorku.

Nebezpečím vzniku onemocnění je skutečnost, že se jedná o hypervirulentní kmen, tedy kmen té nejvyšší schopnosti (patogenity) vyvolat onemocnění a zabíjet. Proč jsou ve vyšším riziku právě homosexuální muži? Ukázalo se, že úzký až initimní kontakt nejenom samotných homosexuálních mužů, ale také přesněji mužů majících sex s muži (což může být také heterosexuál) v kombinaci s návštěvami gay barů, setkání homosexuálů, oblíbených Gay Pride Festivalů ve velkých evropských městech, je to co dělá s homosexuálů rizikovou skupinu. Přitom přenos je velice snadný - aerosolem, kapénky, líbáním, slinami, sdílením sklenic, sdílením cigaret při společném kouření.

Jednotlivé evropské státy začínají vydávat upřesňující doporučení pro očkování homosexuálních mužů proti meningokokům z důvodu zvýšeného rizika a výskytu onemocnění v této komunitě. Také Česká republika vydala nové doporučení k očkování u mužů praktikujíchch sex s muži a u jejich dalších sexuálních partnerů. Svůj význam to má zejména vzhledem k blížícímu se Prague Pride, který se má konat 12.-18.8. 2013, včetně průvodu Prahou dne 17.8. 2013.

Ten kdo chce udělat maximum pro svoji ochranu, by se měl nechat očkovat jednou dávkou vakcíny - buď jen proti meningokoku skupiny C nebo lépe proti hned 4 skupinám meningokoka (A, C, Y, W135). Stačí jedna dávka, minimálně 14 dní před festivalem, nebo plánovanou návštěvou jiné hromadné akce. Cena se pohybuje od 500 do 1500 Kč.

Plné znění nového doporučení Národní imunizační komise naleznete zde.

Zařazeno - Štítky: , , , , Vystavil Roman Chlíbek v 09:28  

1 komentářů:

  1. Roman Chlíbek Says:

    Je to zajimavé a je dobře,ze takova rychla doporučení vznikají.

Okomentovat

 
Copyright 2005-2007. Hello Wiki designed by Fen, Blogger Templates by Blogcrowds.