Národní imunizační komise schválila dne 2. května 2013 nový postup při přeočkování proti tetanu v dospělosti. Zásadní změnou je prodloužení dosavadních intervalů pro přeočkování z původních 10-15 let na 15-20 let. K prodloužení došlo na základě současné příznivé epidemiologické situaci a dlouhodobé, nejméně 20leté ochrany očkování proti tetanu v dospělosti dle výsledků zahraničních i tuzemských sledování.

Přeočkování proti tetanu se tak nově doporučuje provádět u dospělých osob do 60 let věku po 15-20 letech, u osob starších 60 let po 10-15 letech od poslední dávky vakcíny. Optimální věkové hranice pro přeočkování jsou 30, 50, 65, 75 a 85 let. Tyto věkové hranice snad povedou k lepšímu zapamatování si, kdy vlastně v dospělosti se mám nechat přeočkovat. V době neexistence očkovacího průkazu pro dospělé, ani jiných záznamů (např. dříve v občanském průkaze) si tak dospělí budou moci lépe kontrolovat poslední očkování proti tetanu.

Přeočkování imunokompromitovaných osob je doporučeno nadále provádět po 10 letech. Doporučení pro očkování proti tetanu při úrazech, poraněních nebo nehojících se ranách se nemění a je prováděno v souladu s Vyhláškou o očkování proti infekčním nemocem.

Teď už jenom zbývá zohlednit nové doporučení v novele vyhlášky o očkování.

Plné znění doporučení můžete nalézt zde.

Zařazeno - Štítky: , , , , Vystavil Roman Chlíbek v 14:54  

0 komentářů:

Okomentovat

 
Copyright 2005-2007. Hello Wiki designed by Fen, Blogger Templates by Blogcrowds.