V ČR je jediná dostupná vakcína proti Japonské encefalitidě (IXIARIO, firma Novartis), která je v Evropské unii registrována od roku 2009. Byla však registrována pouze pro dospělé. Nyní bylo její použití schváleno Evropskou komisí také pro aplikace dětem od dvou měsíců věku. IXIARIO je inaktivovaná, adsorbovaná vakcína proti Japonské encefalitidě, která je určena i k ochraně dětí. Dětem ve věku od dvou měsíců do tří let je určeno speciální balení pro tuto věkovou kategorii, které umožní aplikaci jen poloviční dávky očkovací látky (0,25 ml).

Japonská encefalitida je zánětlivé onemocnění mozku virového původu, které je přenášeno ze zvířat na člověka komáry. Onemocnění se vyskytuje v mnoha turisticky oblíbených asijských zemích. Každoročně je v Asii hlášeno 30 - 50 tisíc nových onemocnění, která potenciálně ohrožují život nemocného. Až 30 % těžkých případů může končit smrtí.

Jak očkovat? Děti do tří let věku dvěma dávkami (2 x 0,25 ml) v odstupu 28 dnů, děti od tří let, mládež a dospělé dvěma dávkami (2 x 0,5 ml) v odstupu 28 dnů. Aplikuje se do svalu paže. Ideální je zahájit očkování nejpozději 6 týdnů před zahájením cesty do asijských oblastí.

Věřím, že se tato vakcína objeví co nejdříve také na českém trhu a rozšíří možnosti prevence cestovatelů, nejenom pro rodiče, ale také jejich děti.

Zařazeno - Štítky: , , , Vystavil Roman Chlíbek v 16:28  

0 komentářů:

Okomentovat

 
Copyright 2005-2007. Hello Wiki designed by Fen, Blogger Templates by Blogcrowds.