Očkování proti lidskému papilomaviru, které zabraňuje vzniku karcinomu děložního čípku, je součástí očkovacího kalendáře dívek ve 13 let věku a je hrazeno ze zdravotního pojištění. Jak dospívající dívky, tak jejich rodiče a někdy i lékaři hledají jasné argumenty proč nechat očkovat dospívající dívku proti lidskému papilomaviru. Zde jsou 4 pádné důvody:
1. Ochrana před nejčastějším pohlavně přenosným onemocněním
Infekce lidským papilomavirem se přenáší pohlavním stykem při sexuálních praktikách, nejenom při vlastním pohlavním styku, ale také pouhým vzájemným kontaktem genitálií nebo kontaminovanými prsty. Proto ani kondom nepomůže. Vzácný, ale možným je také přenos např. kontaminovaným ručníkem či spodním prádlem. Až 80 % osob se během svého života alespoň 1x infikuje lidským papilomavirem. Proto je to nejčastější pohlavní onemocnění.
2. Ochrana před vznikem lézí cervixu – CaCx
Je prokázaná vysoká účinnost očkování před vznikem prekancerózních lézí čípku-cervixu (CIN 3), které jsou spolehlivým markerem účinnosti proti karcinomu cervixu. Ani řádně prováděný pravidelný screening nemusí včas odhalit např. adenokarcinom cervixu.
3. Ochrana před zbytečnou konizací čípku
Pokud díky očkování nevznikají na cervixu různé typy lézí, nemusí se provádět následné konizace čípku. Je prokázaný pokles počtu konizací čípku u očkovaných dívek v porovnání s neočkovanými.
4. Ochrana před problémy s otěhotněním, potraty, předčasnými porody
Jestliže očkování zabraňuje vzniku lézí čípku vyvolaných HPV infekcí a tím pádem nedochází ke konizacím čípku, je eliminován jeden z možných faktorů obtížného otěhotnění, případně potratů či předčasných porodů z důvodu snížené funkčnosti poškozeného čípku děložního.

Zařazeno - Štítky: , , , , Vystavil Roman Chlíbek v 09:05  

0 komentářů:

Okomentovat

 
Copyright 2005-2007. Hello Wiki designed by Fen, Blogger Templates by Blogcrowds.