Ve dnech 14.-16.2. 2013 v Mnichově proběhla v pořadí již druhá konference Kontroverze v očkování dospělých. Klíčová témata očkování byla prezentována vždy jedním zastáncem očkování a jedním odpůrcem, jeden předkládal argumenty pro a druhý proti.
Pro mě zajímavé byly argumenty proti očkování mužů HPV vakcínou (očkování proti lidskému papilomaviru, způsobujícímu genitální bradavice). Zde jsou tyto argumenty proč neočkovat chlapce proti HPV:

·         Genitální bradavice jsou benigní onemocnění.
·       HPV asociované zhoubné karcinomy a prekancerózní léze jsou u mužů vzácné. Dominantní rizikovou skupinou jsou homosexuálové s nejvyšším výskytem z mužů.
·       Z hlediska veřejného zdraví je velice málo argumentů pro doporučení vakcinace všech chlapců,
o     účinnostní data z klinických studií jsou neúplná,
o     pozitivní populační efekt na redukci genitálních bradavic je dokumentován již při vakcinačních programech pouze pro ženy (čím vyšší proočkovanost dívek tím vyšší celopopulační efekt),
o    ekonomická efektivita HPV vakcinace klesá v případě, že se doporučení rozšíří na očkování chlapců.
·      Matematický model pro UK předpokládá ekonomickou efektivitu HPV vakcinace chlapců pouze v případě, že protekce po očkování bude celoživotní.
 
Potvrzuje se myšlenka, že HPV vakcína je zejména protinádorová vakcína a její hlavní místo je v prevenci karcinomu děložního čípku. Na genitální bradavice máme účinnou mastičku, která vyléčí až 80 % nemocných.

Zařazeno - Štítky: , , , Vystavil Roman Chlíbek v 08:00  

0 komentářů:

Okomentovat

 
Copyright 2005-2007. Hello Wiki designed by Fen, Blogger Templates by Blogcrowds.