22. ledna 2013 byla po více než 20letém výzkumu konečně Evropskou lékovou agenturou (EMA) schválena k použití očkovací látka proti meningokokům skupiny B. Tato vakcína s názvem BEXSERO je určena k prevenci onemocnění vyvolaných meningokoky skupiny B u osob všech věkových kategorií – pro kojence od 2 měsíců věku, pro děti, pro dospívající a pro dospělé. Vakcína byla schválena k použití ve všech státech Evropské unie, včetně členských zemí Evropského hospodářského prostoru.

Na toto schválení se intenzivně čekalo také v České republice, zejména proto, že až 75 % všech invazivních meningokokových onemocnění je u nás způsobeno právě skupinou B. Meningokokové onemocnění nemusí být včas rozpoznáno nebo je mylně diagnostikováno. Přitom může vést ke smrti již během 24 hodin anebo může mít za následek trvalou invalidizaci nemocného.

Otázkou je, kdy se tato očekávaná vakcína prakticky objeví na českém trhu. Lze se domnívat, že to může ještě trvat řadu měsíců. Přesto nastal čas na přepracování národního doporučení a zvážení možného zahrnutí do národního očkovacího schématu.

Zařazeno - Štítky: , , , , , Vystavil Roman Chlíbek v 13:04  

0 komentářů:

Okomentovat

 
Copyright 2005-2007. Hello Wiki designed by Fen, Blogger Templates by Blogcrowds.