Takhle na Vás čeká - ve výšce do 1,5 m od země 

Klíšťová encefalitida je jedna z nejčastějších infekcí nervového systému u nás. Zároveň její výskyt u nás patří mezi nejvyšší v Evropě. Dnes se s nakaženým klíštětem, který nemoc na člověka přenáší, můžeme prakticky setkat po celém území republiky, včetně horských oblastí. A nových případů každoročně přibývá. Proočkovanost je velice nízká. Očkuje se přibližně jenom 13 % obyvatel. Při tom v riziku onemocnění je u nás prakticky každý a nemáme žádnou účinnou léčbu.

Očkovat je možné již od 1 roku věku, ale v našich podmínkách je vhodné zahajovat od 3 let věku. Jako první v pořadí by se však měli nechat očkovat zejména dospělé osoby, protože v porovnání s dětmi, onemocnění u nich mívá daleko závažnější průběh a dlouhodobé následky.

Optimální období pro zahájení očkování je konec podzimu a v zimě, kdy aktivita klíšťat je minimální. Celé očkování se skládá ze tří dávek, podávaných do svalu. První dvě dávky se aplikují s odstupem 1-3 měsíců, třetí dávku je nutné pak podat nejpozději do 1 roku od druhé. Přeočkování se provádí nejpozději každých 5 let jednou dávkou.

Zařazeno - Štítky: , , , , , Vystavil Roman Chlíbek v 08:21  

0 komentářů:

Okomentovat

 
Copyright 2005-2007. Hello Wiki designed by Fen, Blogger Templates by Blogcrowds.