Hlavním cílem očkování proti pneumokokovým onemocněním je zabránit vzniku nejzávažnějších pneumokokových onemocnění v podobě hnisavého zánětu mozkových obalů, srdce, pobřišnice, dále ochrana před méně závažnými, o to však více četnými formami nemoci, zánětů středouší, zápalů plic a zánětů vedlejších nosních dutin. 

Hlavním rizikovým faktorem vzniku onemocnění je vysoký věk (nejvyšší výskyt u osob starších 65 let), výskyt chronických onemocnění a kouření. Z chronicky nemocných jsou v nejvyšším riziku osoby s chybějící slezinou, s onemocněním srdce, plic, jater nebo ledvin, pacienti s cukrovkou, s kochleárními implantáty, s orgánovými transplantacemi, pacienti s nádorovými onemocněními. Vyšší výskyt pneumokokových onemocnění je znám také u alkoholiků a osob pobývajících v léčebnách dlouhodobě nemocných.

Očkování proti pneumokokům v dospělosti je doporučeno nejenom osobám starších 65 let, ale také všem rizikovým skupinám. K očkování dospělé populace a seniorů je k dispozici polysacharidová (chránící proti 23 typům pneumokoka) nebo konjugovaná vakcína (chránící proti 13 typům pneumokoka). Aplikuje se jedna dávka do svalu ramene.

Zařazeno - Štítky: , , , , , Vystavil Roman Chlíbek v 08:09  

1 komentářů:

  1. Suxanicka Hodonicka Says:

    Dobrý den, děkuju za výborné články ohledně očkování proti pneumokokum a meningokokum v dospělosti. Nevím, zda je tady na to prostor, ale ráda bych se Vás zeptatala.
    Je mi 31 let a jsem 1 rok po operaci-náhrada kyč.kloubu, také jsem zdravotní sestra neustále v kontaktu s lidmi. Chtěla bych se očkovat polysacharidovou vakcínou chráníci proti 23 typům pneumokoka a dále novou vakcínou proti meningokovi typu B(ale předcházející vakcínu A, C, Y a W také nemám).
    Je možné se oběma vakcínama očkovat během krátké doby a od kdy jsou účinné?Dále jestli je vhodné očkování pro ženu plánující do půl roku těhotenství?Děkuji za odpovědi:o)Zuzana

Okomentovat

 
Copyright 2005-2007. Hello Wiki designed by Fen, Blogger Templates by Blogcrowds.