16. listopadu 2012 Výbor Evropské lékové agentury pro humánní léčivé přípravky vydal kladné stanovisko ke schvalovacímu řízení nové očkovací látky proti meningokokům skupiny B. Jedná se o dlouho očekávanou vakcínu, která dosud již prošla více než 20letým výzkumem.


Meningokok skupiny B způsobuje až 90 % všech meningokokových onemocnění v evropských zemích (69 % v ČR v roce 2011) na které umírá 1 z 10 nemocných ( do 8 % v ČR). Vzhledem k rychlému průběhu, kdy úmrtí může nastat v průběhu 24 hodin od prvních příznaků, je zpoždění či chyba v diagnostice nemoci velice závažná. V případě vyléčení se mohou u 1 z 5 nemocných vyskytnout trvalé následky v podobě poškození CNS, sluchu či ztráty končetin. Nejvyšší výskyt nemoci je zaznamenáván u dětí do 1 roku věku s maximem v 7. měsíci života.

Proto nová vakcína, jejíž konečné schválení Evropskou komisí lze nyní očekávat v průběhu následujících tří měsíců, je výrazným přínosem pro prevenci meningokokových onemocnění. Vakcína s názvem BEXSERO je určena pro děti již od 2 měsíců věku a je schopna zajistit ochranu proti nejčastěji se vyskytujícímu meningokoku. Dosud existovala možnost ochrany jen proti 4 skupinám meningokoka (A,C, Y, W135), které ovšem zdaleka nebyly nejčastější co do výskytu. 

Zařazeno - Štítky: , , , , Vystavil Roman Chlíbek v 13:57  

0 komentářů:

Okomentovat

 
Copyright 2005-2007. Hello Wiki designed by Fen, Blogger Templates by Blogcrowds.