Mezi nejčastěji doporučovaná očkování v dospělosti, kromě očkování proti tetanu (jediné povinné očkování v dospělosti), patří očkování proti žloutence typu A a B, proti klíšťové encefalitidě, proti chřipce a pneumokokům, proti meningokokům, proti černému kašli a planým neštovicím.

Očkování proti žloutence typu A a B je doporučeno aplikací dvou dávek vakcíny proti žloutence typu A (odstup 6-18 měsíců mezi dávkami) a třemi dávkami vakcíny proti typu B (odstup 1 a 6 měsíců od první dávky). Lze použít i kombinovanou látku proti oběma žloutenkám aplikovanou ve třech dávkách (0-1-6 měsíců). Ochrana je desítky let, až celoživotní.

Očkování proti klíšťové encefalitidě je doporučeno aplikací tří dávek, druhé dávky za 1-3 měsíce a třetí dávky za 5-12 měsíců od druhé. Přeočkování je nutné každých 5 let.

Očkování proti chřipce je doporučováno každoročně, vzhledem k měnící se struktuře viru. Vždy jednou dávkou nejpozději do začátku chřipkové sezóny (leden-únor).

Očkování proti pneumokokům, podobně proti meningokokům v dospělosti aplikací jedné dávky vakcíny.

Očkování proti černému kašli se doporučuje minimálně jednou posilující dávkou, zejména je-li v rodině novorozenec. Dospělým, kteří neprodělali plané neštovice v dětství, se doporučuje očkování proti nim aplikací dvou dávek vakcíny s 2 měsíčním odstupem.

Zařazeno - Štítky: , , , , , , , Vystavil Roman Chlíbek v 08:00  

0 komentářů:

Okomentovat

 
Copyright 2005-2007. Hello Wiki designed by Fen, Blogger Templates by Blogcrowds.